Ga direct naar hoofdinhoud

Leer deepfakes herkennen tijdens AI Challenge

Nieuwe AI Challenge in NEMO Science Museum tijdens de herfstvakantie

Amsterdam, 17 september 2026

Tijdens de interactieve AI Challenge worden bezoekers uitgedaagd AI infiltranten in een game-team te ontmaskeren. Bezoekers leren hoe ze zelf kritisch naar beeldmateriaal kunnen kijken en ontdekken hoe ze echt van nep kunnen onderscheiden. Tijdens deze demo worden tips gegeven over hoe je dat het beste kunt doen – in de zaal, maar ook thuis. De AI Challenge is ontwikkeld in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam en het Nederlands Forensisch Instituut en is mede mogelijk gemaakt door onze partner de GEA Foundation.

Kai, Milan, Zoë, Naomi, Yuri en Renske gamen regelmatig online met elkaar. Ze beweren allemaal echt te zijn, maar niet iedereen spreekt de waarheid. Stap voor stap wordt het publiek meegenomen in de wereld van AI en deepfakes. Wat is het? Hoe herken je of een online foto, video of profiel nep is? Tijdens de AI Challenge ontdekken bezoekers waar ze op kunnen letten.

Zo snel als AI zich ontwikkelt om steeds beter te worden, zo hard wordt er door de Universiteit van Amsterdam en het Nederlands Forensisch Instituut gewerkt aan technieken om die AI ook te herkennen. Een techniek die daarvoor is ontwikkeld is bloedstroomdetectie. Dat is een speciale techniek die heel goed kijkt naar mogelijke kleurverschillen in de huid. Die kleurverschillen kunnen namelijk vertellen of er mogelijk bloed door de huid stroomt en of de persoon op beeld dus echt is, of mogelijk een deepfake. Tijdens de AI Challenge leren bezoekers meer over deze techniek.

De AI Challenge is geschikt voor iedereen vanaf 8 jaar. De AI Challenge is tijdens de herfstvakantie van 10 tot en met 25 oktober te zien in het Auditorium van NEMO op de tweede verdieping.

Meer informatie over de AI Challenge in NEMO Science Museum: www.nemosciencemuseum.nl/doen/activiteit/de-ai-challenge

Over Het Nederlands Forensisch Instituut

Het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) is een internationaal kennis- en expertisecentrum voor forensisch onderzoek. Van DNA- en sporenonderzoek tot deepfakedetectie: het NFI telt bijna veertig onderzoeksgebieden en werkt met de nieuwste wetenschappelijke inzichten aan een veilige en rechtvaardige samenleving. Daarnaast is het NFI ook een Rijkskennisinstelling die zich richt op innovatie en kennisdeling.

Over UvA

De AI-challenge werd ontwikkeld in samenwerking met het Instituut voor Informatica aan de UvA (IvI) waar we fundamenteel én toepassingsgericht onderzoek doen naar complexe informatiesystemen. Dit doen we op vijf onderzoeksthema’s: kunstmatige intelligentie, computationele wetenschappen, datawetenschappen, mensen, maatschappij & technologie en systemen & netwerken. Voor ons onderzoek onderhouden we strategische multidisciplinaire verbanden binnen en buiten de UvA.

Over het Country Charity Committee Nederland van de GEA Foundation

GEA is een van ’s werelds grootste leveranciers van systemen voor de voedingsmiddelen-, dranken- en farmaceutische industrie. De GEA Foundation ondersteunt wereldwijde en lokale projecten op het gebied van STEM-onderwijs (Science, Technology, Engineering, Math), bestrijding van kinderarmoede, toegang tot infrastructuur en rampenbestrijding. Via haar ‘Mission 30’-strategie zet GEA zich in om één procent van de jaarlijkse nettowinst te doneren aan het opbouwen van veerkrachtige gemeenschappen.

Noot voor de redactie

Onderstaand beeldmateriaal mag gebruikt worden in publicaties met credit vermelding. Voor een persbezoek, ander beeldmateriaal of hogere resoluties: mail Chrissy Minnema via pers@e-nemo.nl of bel 020 - 53 13 128.